Narty cały rok, trzy jeziora, setki hektarów lasu i piękna zielona okolica, a oprócz walorów naturalnych nowoczesne zaplecze kulturalno-rozrywkowe – choćby dlatego warto wybrać Chodzież.
Szwajcaria w miniaturze
Miasto skupia w sobie kilka efektownych typów krajobrazu – porośnięte gęstym lasem wzgórza morenowe, rozległą Pradolinę Noteci, Pojezierze Chodzieskie. Łagodne stoki opadające ku położonym w otoczeniu zieleni polodowcowym jeziorom tworzą piękne „szwajcarskie” widoki Dla takich widoków okolica była sławna już w wieku XIX jako Szwajcaria Chodzieska.
Karta przetargowa – branża mieszkaniowa
Tym, co przyciąga do Chodzieży są niskie ceny bardzo atrakcyjnych działek budowlanych z pięknym widokiem, w zacisznej okolicy, a jednocześnie blisko miasta. Bardzo atrakcyjnie przedstawia się oferta cenowa, jeśli idzie o kupno, czy wynajem domów i mieszkań. Nieruchomości takich jest sporo, jest więc w czym wybierać. Warunki chodzieskie z pewnością przypadną do gustu zwłaszcza przedstawicielom wyższej kadry zarządzającej, którzy chętnie osiedlają się w okolicy.
Narty przez cały rok
Dzięki takim warunkom, na najwyższym wzniesieniu w granicach miasta (132 m n.p.m), został utworzony najdłuższy w Północnej Polsce stok narciarski. Długość obecnie zagospodarowanej trasy narciarskiej to 350 m, a całkowita długość stoku wynosi ponad pół kilometra. Na stoku są dwa wyciągi i system sztucznego naśnieżania. Wygodny dojazd samochodem na samą górę, gdzie zlokalizowany jest parking, gastronomia i wypożyczalnia sprzętu. Wzniesienie, na którym znajduje się stok jest też naturalnym punktem widokowym, z którego widok rozpościera się na wiele kilometrów zróżnicowanego krajobrazu.
Latem w okolicy można również uprawiać narciarskie, tyle że na mokro. W położonym nieco ponad 10 km od Chodzieży Margoninie znajduje się bowiem prężnie działający ośrodek nart wodnych.
Po pracy do kina, na basen, rower i na imprezę
Chodzież łączy w sobie zalety spokojnej miejscowości z dostępnością nowoczesnej bazy rekreacyjnej, rozrywkowej, sportowej i handlowej. W Chodzieskim Domu Kultury działa wyświetlające premiery kino 3D. Nad Jeziorem Miejskim – leżącym 5 minut marszu od centrum miasta - znajduje się kryta pływalnia ze zjeżdżalnią, sauną i jakuzzi. Nieopodal jest stadion piłkarski, kompleks boisk do gier zespołowych, korty tenisowe, a wokół jeziora szeroka promenada ze ścieżką rowerową z kostki brukowej.
Przy promenadzie jest kilka przystani żeglarskich, wypożyczalni sprzętu wodnego i duża baza WOPR. Akwen ma dobrą ekspozycje wiatrową i dobrze nadaje się do pływania zarówno po żaglem, jak i bardziej rekreacyjnie na rowerku wodnym, w kajaku czy na skuterze.
Dopełnieniem tego rozległego kompleksu są punkty gastronomiczne z pięknie położonymi Łazienkami Chodzieskimi, place zabaw dla dzieci i jedyny w okolicy profesjonalny skatepark oraz sporo miejsca, gdzie można usiąść i wygodnie odpocząć.
Bardziej wymagających rowerzystów, poza 5-kilometrową ścieżką wokół jeziora, skusi ponad 100 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, wokół miasta. Warto dodać, że niektóre z nich wytyczał sam Czesław Lang przy okazji organizacji w Chodzieży Skandia Maraton MTB. Skoda Auto Grand Prix MTB, czy etapu Tour De Pologne.
Najciekawsze wydarzenia
W Chodzieży każdego lata odbywają się najstarsze w Polsce warsztaty jazzowe, które posiadają rangę imprezy międzynarodowej. Każdego roku przez dwa tygodnie w Chodzieskim Domu Kultury można spotkać światowej klasy muzyków z Polski i innych krajów, a także posłuchać ich na koncertach w ciekawych i często nietypowych składach, zarówno kameralnie, w klubie, jak i na sali koncertowej, czy w amfiteatrze. W salach, amfiteatrze, czy w plenerze odbywają się także koncerty gwiazd muzyki popularnej, a we wrześniu do miasta zjeżdżają najciekawsi komicy biorący udział w corocznej Chodzieskiej Nocy Kabaretowej.
W sezonie rozgrywane są tu Motorowodne Mistrzostwa Świata i Europy, Mistrzostwa Polski w Triathlonie, imprezy regatowe, tenisowe, MTB i sporo innych – również skierowanych do amatorów.
Dokąd wybrać się nocą
Puby, bary, pizzerie i restauracje różnych kategorii i standardów rozmieszczone są zarówno w śródmieściu, wokół Rynku i przylegających do niego ulic, jak i w dalszych częściach Chodzieży. Szczególnie urokliwe są te, położone nad jeziorami Miejskim i Strzeleckim. W mieście funkcjonuje również kasyno oraz dyskoteki całoroczne i sezonowe pod namiotem.
Szybkie i wygodne zakupy, dobra opieka zdrowotna
Amatorzy sklepów wielkopowierzchniowych oraz ci, którzy wolą małe sklepiki nie będą zawiedzeni. W Chodzieży funkcjonują placówki około dziesięciu dużych sieci handlowych z pokaźnymi parkingami na obrzeżach miasta oraz dużo uroczych sklepików zarówno na osiedlach, jak i ścisłym centrum.
Atutem miasta są dwa publiczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz kilkadziesiąt niepublicznych podmiotów: przychodni, gabinetów i aptek.
NAJSTARSZE ŚLADY OSADNICTWA, JAKIE ODNALEZIONO W CHODZIEŻY, DATUJE SIĘ NA OK 2000 LAT p. n. e.
Z tego okresu pochodzi kurhan ziemny zlokalizowany p, dzisiejszej uli, Słonecznej. Pomiędzy XV a V w. p.n.e. mikroregion chodzieski zamieszkiwała ludność kultury łużyckiej. Jedno z ich crnenta,sk odkryto w latach 1904-1914 p, dawnej uli, Rzeźnickiej. W VIII i IX w. n.e. na południowym brzegu Jeziora Miejskiego powstała osada o powierzchni 0,4 ha.
Pierwsza wzmianka pisana o Chodzieży pochodzi z 1403 roku. Nazwa „Chodzie, pojawia się w związku z imieniem plebana miejscowego kościoła. Osada, z której bezpośrednio wywodzi się miasto, powstała prawdopodobnie w XIII w., wraz z pierwszym kościołem parafialnym, p, szlaku handlowym z Gniezna do Ujścia. 3 marca 1434 r. król Władysław Jagi. nadał Chodzieży prawa miejskie na prośbę jej ówczesnego właściciela Tmjana z Łekna. Pierwszymi właścicielami miasta byli Palukowie. Po nich Chodzież przeszła w ręce Potulickich. Za ich czasów przywilej lokacyjny Chodzi.y został potwierdzony przez króla Zygmunta Starego. W roku 1648 Piotr Potulicki odsprzedał Chodzież rodzinie Grudzińskich. Byli oni właścicielami Chodzieży aż do polowy XIX w. Herb Grudzińskich „trzymała„ stał się pierwowzorem herbu Chodzieży.
W XVII i XVIII w. mieście osiedlali się niemieccy tkacze. Powstałe wówczas Nowe Miasto - ciąg zwartej zabudowy rzemieślniczej - zachowało się do dziś p, ul. T. Kościuszki. W roku 1805 miejscowi sukienni, zapoczątkowali produkcję, przemysłową sprowadzając z Berlina pierwszą maszynę do tkania i czesania sukna.
Po pierwszym rozbiorze Polski, w 1773 roku, Chodzież została włączona do państwa Pruskiego.W roku 1855 w budynku dawnego zamku Grudzińskich powstała fabryka fajansu, wiążąc miasto z ceramiką na następne 2 wieki.
8 stycznia 1919 r. W okolicach dzisiejszej ul. Dworcowej obyło się jedno z najkrwawszych starć Powstania Wielkopolskiego. Powstańcom na krótko udało się odbić miasto i zmusić wojska pruskie do wycofania się do Piły. Do Polski Chodzież powróciła po Powstaniu Wielkopolskim w roku 1920. Natychmiast rozpoczęła się repolonizacja miasta i okolicy. Jeszcze w tym roku z rąk niemieckich została wykupiona fabryka porcelany, a w roku 1921 na bazie zakładu Annaburger Staingutfabrik powstała Fabryka Fajansu Stanisława Mańczaka.
Po okresie okupacji miasto zostało oswobodzone w nocy z 22 na 23 stycznia 1945 r-. na stale wracając w granica Ojczyzny.